Як ми святкували Китайський Новий рік 2017 на Пенангу

Ми вже відсвяткували наш традиційний Новий рік в Камбоджі, індуїстський Новий рік в Непалі, а тепер прийшла черга китайського Нового року, який застав нас в Малайзії, на острові Пенанг.

Незважаючи на те, що офіційні вихідні зазвичай лише перші три дні, святкування триває протягом 15-ти денного періоду і найбільше святкування припадає на 7 день після початку Нового року. Так що, ми вирішили розписати трохи детальніше, що коли відбувається.

Два зауваження:
1. Дата Китайського Нового року плаваюча, тому на дати в статті краще уваги не звертати.
2. Китайський Новий рік всюди святкується по різному, тому ця стаття актуальна лише для Пенангу.

Загальна інформація

Китайський Новий рік (кит. 春节 chūn-jié), відомий також як Місячний Новий рік або Свято Весни. Святкують його не лише в Китаї, а й в Гонконзі, Індонезії, Макао, Малайзії, Філіппінах, Сінгапурі, Тайвані, В’єтнамі. Новий рік починається одночасно з новим місяцем в період з 21 січня по 20 лютого. В 2017 це було 28 січня, 2018 – 16 лютого, 2019 – 5 лютого…

Напад Ніена на села в перший день Нового року. З сайту http://www.livethelanguage.cn/

Напад Ніена на села в перший день Нового року. З сайту http://www.livethelanguage.cn/

За китайськими повір’ями, в перший день Нового року до сіл приходив дух чи то, скоріше, демон Ніен, який з’їдав худобу, збіжжя, а інколи й малих дітей. Щоб захиститись від нього, люди залишали на вході в дім різні наїдки і, якщо Ніен насититься, то цього року не чіпатиме людей та їх запаси. Але, одного дня, біля дверей стояла дитина в червоному одязі і Ніен втік, навіть не торкнувшись їжі (в іншому варіанті легенди один з богів перетворився в старого чоловіка, і, взявши барабани і одягнувшись в червоне вбрання, вигнав демона з міста). Так вирішили, що він боїться червоного кольору і з того дня в день Нового року почали вивішувати червоні ліхтарі, різноманітні червоні декорації та запускати феєрверки, щоб відлякувати Ніена.

Багато сімей, та й магазинів, запрошують додому обрядовий танець, як білий лев (уособлення добра) виганяє червоного лева (уособлення Ніена). Танець супроводжується звуками барабанів та тарілок.

Багато сімей, та й магазинів, запрошують додому обрядовий танець, як білий лев (уособлення добра) виганяє червоного лева (уособлення Ніена). Танець супроводжується звуками барабанів та тарілок.

Зараз це скоріше сімейне свято, коли всі китайці намагаються зібратись своїми сім’ями і навіть летять додому з інших країн. Цей період називається Чуньюн і вважається найбільшим за чисельністю міграцією людей.

За розкладом подій можна слідкувати на офіційному сайті http://www.mypenang.gov.my ближче до святкування.

27 січня, Переддень.

Напередодні Нового року всі будинки ретельно прибирають, аби вимести злих духів з дому, прикрашають вікна і двері різноманітними червоними витинанками, рибками і подарунковими конвертами, збираються на спільну сімейну вечерю і о 12 ночі запускають феєрверки. Ми в цей день нікуди не йшли, оскільки чули, що власне перші 3 дні святкування китайці Пенангу проводять вдома.

28 січня, Перший день.

Це офіційний вихідний в країнах з переважною кількістю китайського населення. Тому в цей день багато що закрито, на вулицях повно людей, а саме святкування здебільшого відбувається в китайських храмах – цей день знову ж таки більш сімейно-релігійний.

Цей чоловік випускав на волю одну пташку, в декого в клітках могло буди й з десяток.

До речі, ми зауважили дуже цікавий звичай – на вході в храми часто продають клітки з птахами. Ми спочатку думали, що їх купують і забирають додому, але виявилось, що куплених птахів тут же випускають на волю. Цей буддистський звичай називається “fang sheng” і стосується не обов’язково птахів, а будь яких тварин, які живуть в неволі. Це акт прояву милосердя і доброти, і, відповідно, так можна як спокутувати вже існуючі гріхи, так і просто просити про допомогу і достаток в майбутньому.

29 січня, Другий день.

Цей день власне вважається початком Нового року. Якщо в попередні дні збирались в найстарших членів родини, то сьогодні одружені жінки традиційно відвідували своїх батьків (колись це був єдиним днем, коли жінки могли приходити в сім’ї, де вони народились).

20170128-malaysia-1168.jpg

30 січня, Третій день.

В цей день вважається поганим знаком мати гостей, або самому когось відвідувати. Зате на вулицях спалюють паперові підношення богам в спеціальних урнах, і йдуть в храм Бога достатку просити про добробут на наступний рік.

В мішках - різні свічки та паперові пожертви, які незабаром спалюватимуть в храмі.

В мішках – різні свічки та паперові пожертви, які незабаром спалюватимуть в храмі.

31 січня, Четвертий день.

Зазвичай цей день вже робочий, і святкування продовжуються під час обіду на робочих місцях.

1 лютого, П’ятий день.

П’ятий день – це день Бога достатку. В цей день ми вирушили на фестиваль Сheng Chooi Chor Soo Kong, який відбувався в Зміїному храмі (та, нас теж цікавила назва і вже через це ми вирішили їхати).

Спочатку про храм: “Зміїїний” – це не просто вигадлива назва. В самому храмі стоять клітки з пітонами, а на стінах звисає кілька отруйних гадюк. Але це ще нестрашно, а от на вулиці є маленький дворик з кількома деревами, всі гілки якого просто обвішані тими ж гадюками.

Фото без зуму, але ближче підійти ми не наважились.

Поки ми стояли і розраховували безпечну відстань, на яку до них можна наближатись, один китаєць вирішив підійти і заспокоїти нас, що ті змії нестрашні і рідко коли смертельні, а всі симптоми після укусу пройдуть через 4-5 годин.

Ще з цікавого – біля вівтаря тут багато підношень яєць, а в кутику храму стоять вже пусті лотки (не знаю, чи то Богам, чи таки зміям, що там живуть).

Китайська опера - це не лише спів, а й значною мірою, театральне дійство.

Китайська опера – це не лише спів, а й значною мірою, театральне дійство.

Між деякими палицями відстань була доволі так немаленька, так що ми навіть трохи переймались за "лева".

Між деякими палицями відстань була доволі так немаленька, так що ми навіть трохи переймались за “лева”.

Фестиваль нас вразив – тут і китайська опера, і акробати, і танці левів на ходулях, і різні пісні та танці.

А ще багацько майстер класів – каліграфія, розписи хною, виготовлення саранчі з листків очерету чи вигадливих паперових літачків.

Мабуть найбільше часу ми спостерігали, як малайзійці ставали в ряд, перший ставив височезний прапор на ногу, підкидав його вверх, а той, що позаду намагався його зловити головою, і так по колу – було багато невдач, сміху, і жодного разу ми не побачили роздратування чи то якихось проявів агресії.

Ну, і звісно тут було повно фудстолів (об’єднання кількох ресторанів під одним дахом), та різних, незвичних навіть для нас, смаколиків – солодощі “Драконова борода”, обсмажені в фритюрі хот доги з сардиною, курка в Кока Колі та інше. Одним словом, було колоритно і весело, і ми провели тут майже весь день.

3 лютого, Сьомий день.

Цей день називається День Ренрі, або день загального дня народження. За китайською міфологією, світ створила богиня Нува. В перший день року вона створила курей, другий – собак, третій – кабанів, четвертий – вівцю, п’ятий – корову, шостий – коня, а в сьомий день вона створила людину. Кожен з цих днів вважається днем народженням тієї істоти, яку було створено (тому, наприклад, в четвертий день заборонено їсти баранину) і, оскільки Сьомий день є днем народженням Людини, то всі люди старшають на рік саме сьогодні (а не в день свого дня народження як в нас).

20170203-malaysia_2641.jpg

В цей день відбувається основне святкування Нового року в історичній частині Джордж Тауну. Було 12 сцен, на кожній з яких відбувалось тематичне дійство. Наприклад, одна з сцен називалась “Сцена Ушу”, де відбувались покази бойових мистецтв, була “Сцена китайської опери”, та “Китайських народних інструментів”.

Вирізьблення кавуна – ще один з майстер класів. Але то треба дуже багато терпіння і акуратності.

А поміж сценами – різноманітні майстер класи і, звісно, фудстоли. В цей день святкування відбувалось в 22 храмах і кланових будинках.

Голова такого дракона важить близько 14 кілограм, а довжина тіла – 30 метрів.

Найбільше нас вразив танець дракона, виконаний світовими чемпіонами з цього виду чи то спорту, чи то танцю. Ми вже багато разів бачили цей танець і зазвичай це не особливо вражало в плані майстерності, а скоріше саме цікава традиція. Цього разу, ми зрозуміли, як він може виглядати насправді – танець більш нагадува акробатичні виступи, ніж звичайне обрядове дійство.

На другому місці – бойові мистецтва, а особливо зосередженість навіть малих дітей на кожному русі і диханні.

Щоправда, людей тут була неймовірна кількість, але це якось лише додає колориту, разом з ароматами їжі, китайським оперним співом та червоним світлом ліхтарів.

4 лютого, Восьмий день.

4-ого і 5-ого лютого – фестиваль повітряних куль, коли можна політати над Пенангом і подивитись на нього згори. А ввечері відбувається ще одна святкова вечеря, в переддень дня народження Нефритового імператора, знову ж таки в сімейному колі. На нашій вулиці в одному з сусідніх дворів запікали ціле порося, а в 12 ночі почались феєрверки і не стихали десь так до другої (мабуть, їх було навіть більше, ніж напередодні самого Нового року). Оскільки лягати спати – геть не варіант (навіть не намагайтесь), то можна просто сидіти на дворі і милуватись тисячами різнокольорових вогників в небі.

20170128-malaysia-1425.jpg

5 лютого, Дев’ятий день.

День народження Нефритового Імператора і одне з найбільших святкувань Нового року в районі Джетті. На жаль, ми про це тоді не знали і прогавили це дійство, але всі казали, що туди варто піти, навіть щоб просто побачити цей старий район, весь освітлений і прикрашений червоними ліхтарями і конвертами.

7 лютого, Одиннадцятий день.

Оскільки жодних додаткових дійств не планувалось, в цей день ми вирішили накінець-то піти в храм Kek Lok Si, один з найгарніших буддистських храмів, що ми бачили.

На вершині Кек Лок Сі знаходиться величезна статуя Будди, звідки ще гарніший граєвид на місто.

На вершині Кек Лок Сі знаходиться величезна статуя Будди, звідки ще гарніший граєвид на місто.

Українською він перекладається приблизно як “Храм безумовного щастя”. Збудований храм у підніжжі гори і займає площу більше 12 гектарів (тому варто планувати побільше часу, аби весь його обійти).

Власне найгарніше він виглядає під час святкування Китайського Нового року. Кожного вечора від 27 січня до 11 лютого тут запалюється понад 10 000 ліхтарів, а також з пагоди можна помилуватись краєвидом на майже все місто.

20170208-malaysia_3702.jpg

В новорічний період храм працює не до 6 вечора, як зазвичай, а до 11. Туди справді вартує піти, неймовірно гарно і якось дуже затишно і спокійно.

9 лютого, Тринадцятий день.

День, коли вживають лише вегетаріанську їжу, але не через якісь релігійні мотиви, а з дуже навіть практичних міркувань – щоб трішки очистити шлунок після вже майже двотижневого об’їдання.

А ще, це день генерала Гуан Ю. Що цікаво, в китайців дуже поширено молитись не лише богам, а й людям, що якось відзначились за життя. Цей генерал, наприклад, виграв понад 100 битв і славився своєю чесністю. Зараз він вважається богом війни, і люди часто моляться до нього з проханням досягти успіху в бізнесі чи роботі.

11 лютого, П’ятнадцятий і останній день.

Останній день називається Днем Ліхтарів і святкується трішки подібно до дня Валентина, тобто це романтичне свято закоханих пар.

За традицією, самотні дівчата писали своє ім’я і адресу на мандариці і кидали в воду. Хлопці виловлюювали ці мандаринки і куштували – якщо мандаринка солодка, то спільне життя буде вдалим і можна шукати власницю цього фрукту, якщо гірка – ну що ж, його попередили:). Зараз на набережній є спеціальний човен, на якому стоять відра. І тепер вже як самотні, так і закохані пари просто загадують (чи то записують) бажання і намагаються вцілити в відро.

20170211-malaysia_5192.jpg

А ще, в Джордж Тауні біля форту відбувався гарний святковий концерт з традиційними танцями і співами, а в 12 ночі знову феєрверки.

Що ще мені дуже подобається на Пенангу, святкування проходили у різних локаціях, а не лише в центрі і такого поняття, як околиці, де ніколи нічого не відбувається, просто немає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *