Як підготуватись до річної подорожі?

Часто питають, як наважитись і зібратись в тривалу подорож. Про наважитись – розписувати не будемо, це більш до мотиваційних коучів (“просто зроби це”, “живи на повну”, “навчись слідувати мріям” і т.д.), а от по підготовці і організації трохи розкажем.

*Відразу попереджаю, що буде багато тексту і мало фото, відпочинок – то справа серйозна.

Перш за все, потрібно змиритись, що все чітко спланувати не вийде – чим довша мандрівка, тим більше шансів, що вона почне в певний момент жити власним життям (і це прекрасно). Але все ж, кілька речей вартує визначити наперед.

Саме планування тут можна поділити на дві групи: довго і короткострокове.
Першим варто почати займатись як тільки ви вирішите реалізувати свою мрію і може зайняти від кількох років (тут враховується період власне “мріяння”) до кількох місяців перед самим початком.

Довгострокове планування

Як тільки мрія стала потрішки пересуватись з далеких і недосяжних до “хм.. а чому б і не поїхати?” можна сказати, що цей етап почався. Він включає кілька моментів:

1. Сформувати мрію

Чи, скоріше, цілі і напрямок мандрівки – навколосвітня подорож, дослідження певного регіону, подорож як пізнання себе, трекінг і гори, знайомство з традиціями, просто відпочинок і час на перевантаження чи все разом.

2. Підготуватись до своєї цілі

Почати вивчати мову чи історію регіону, якщо цікавить спілкування і знайомство з культурою і є спільна мова для регіону, покращити фізичну форму і витривалість (для трекерів), навчитись плавати і т.д.

3. Фінанси

Доволі важливе питання: скільки ви готові і можете витратити і звідки братимете кошти на подорож?

Тут є кілька варіантів:

 1. працювати в процесі – на місці або ремоут
 2. шукати спонсорів (якщо ідея цікава і хтось може захотіти її профінансувати)
 3. розрахувати витрати і збирати заощадження, яких вистачить на всю мандрівку (найнадійніший, але не найлегший варіант)
 4. створити пасивний прибуток (успіху!)

4. Визначити орієнтовний маршрут і тривалість

(і потрохи деталізовувати його в процесі наближення мандрівки).

Наприклад, ми вирішили поїхати в Іран і, через Центральну Азію і Непал доїхати до Пд.-Сх. Азії (це орієнтовний маршрут), час – від 6 до 12 місяців.

5. Перевірити реалістичність вигаданого маршруту

Уточнити сезони і кордони між країнами і адаптувати подорож згідно з цим.

 1. Сезони. В екваторіальних країнах є таке поняття як сезони дощів (коли пів року цілодобово дощить) і це не найкращий період для мандрів, в Непалі взимку і влітку – мусони, і можуть бути закриті перевали (загалом, це стосується майже всіх високих гір)
 2. Кордони. Варто дізнатись про стан кордонів і візову політику країн. Між деякими країнами кордони закриті, або є лише автомобільні переходи і пішки вас не пропустять. Візу по прибуттю також не завжди можна отримати на будь якому кордоні: інколи її видають лише в аеропортах, і то не кожному. Не обов’язково все чітко розписувати, але все ж варто знати чого робити не треба і мати запасні варіанти.
 3. Політична ситуація. Не всі країни між собою дружні і візи/печатки деяких можуть завадити при в’їзді в інші. Наприклад, якщо ви відвідаєте Нагірний Карабах в Вірменії, то краще про це не згадувати на кордоні з Азербайджаном (або потім в фейсбук постах), бо повторите історію блогера puerrtto (Олександра Лапшина). Теж варто приділити увагу на поєднання ізраїльської візи і деяких арабських країн, Абхазія – Грузія і т.д.

6. Спорядження

Незалежно від того, куди їдете, рюкзак (бажано 2: великий туристичний і маленький дейпак) варто купити і випробувати завчасно. Як і трекінгові черевики, дощові куртки і штани, легкий трекінговий одяг. До того ж, якщо купувати все одночасно – буде дорого і великий шанс, що не вдасться купити найоптимальніший варіант.

Для купівлі спорядження рекомендуєм американський сайт Sierra Trading Post (часто бувають знижки) або магазин Горгани, якщо замовленням з інтернету не надто довіряєте.

7. За пів року (або й раніше) можна купити перший квиток

Інколи значно вигідніше купувати завчасно.

Тепер, коли квиток вже є і мандрівка набирає визначеної форми пора почати займатись “справжнім” – короткостроковим приготуванням.

Маршрут нашої подорожі, що тривала 354 дні

Маршрут нашої подорожі, що тривала 354 дні

Короткострокове приготування

Вже за кілька місяців (починаючи від пів року до початку подорожі) варто зайнятись наступними питаннями.

1. Деталізація маршруту

Це постійний процес, який триватиме і в мандрівці. Зазвичай, плануємо наступні 2-3 країни, орієнтовний час перебування і те, чим хочемо там зайнятись і побачити. Візи, добирання, культурні особливості, погода – варто почати читати.

2. Пріоритети

Оскільки ми не віримо в ідеальне планування і що все йде по плану, то можна спробувати визначити пріоритети подорожі. Наприклад, вибрати з 20+ країн 3-4, в які обов’язково хочете поїхати. Або якесь місце, без відвідування якого ваша мандрівка не здійснить запланованої мрії. Це може бути підйом на певну вершину, зимовий дайвінг на островах, катання на верблюдах і т.д. І власне, коли щось йтиме не за планом – думати, як можна його змінити аби виконати прийнаймні ці, найпріоритетніші речі.

3. Запасні варіанти 

Ну, тут все доволі зрозуміло – до кінцевої точки можна добиратись по різному, і завжди варто пам’ятати, що видача візи – не гарантована. Тому, варто мати кілька обходів і запасних варіантів, які теж покриватимуть ваші пріоритети, але уникатимуть можливих проблемних зон. Наприклад, ми збирались їхати з Ірану через Туркменістан, але в візі нам відмовили і ми зробили коло через Закавказзя (Вірменію, Грузію, Азербайджан).

4. Щеплення 

Оскільки з країнами вже визначились, варто перевірити, які хвороби можуть загрожувати. Для цього не читаєм Форум Вінського чи статтю якогось мандрівника, а заходимо на сайт Всесвітньої організації здоров’я, шукаємо свою країну і перевіряємо, які хвороби там можуть трапитись. Також варто зайти на сторінку посольства і перевірити вимоги для візи (часом теж є необхідні щеплення, без яких вас навіть не впустять)

5. Страхівка

Повторю слова мандрівнка Ореста Зуба, з якими я повністю згідна “Якщо в вас немає грошей на страхівку, в вас немає грошей на подорож”. В дорозі трапляється різне, і, якщо не хочете ризикувати здоров’ям чи втратою чималої кількості грошей, – страхівку робити обов’язково. Ми завжди робимо на весь час подорожі в “Універсальна” і їхньою роботою цілком задоволені. Також треба звернути увагу, що зазвичай загальна страхівка не покриває трекінгу і для Непалу ми робили додаткову в World Nomads, одна з небагатьох компаній, яка робить страхівку для громадян майже всіх країн (можна робити страхівку і в Україні, що покриває активні подорожі, але лише якщо знаєте конкретний період, на коли вона вам знадобиться, бо робити на весь рік – вийде доволі дорого).

6. Картки і довіренності 

І знову про фінанси. Оскільки питання серйозне, то й підготуватись тут варто детальніше.

 • Ми відкрили рахунок в двох різних банках (можна й в більше).
 • Оскільки гривня має доволі хиткий курс і прогнозувати, що буде за рік – неможливо, то відкрили в різних валютах (долари, євро, гривні).
 • Картки також спеціально замовили різні (Visa, Master Card, з чіпом і без). Треба зауважити, що в деяких країнах приймають лише чіповані або комісія за користування Visa вища за Master Card (або навпаки). Так що бажано покрити різні комбінації.
 • Варто мати одну чи дві картки для розрахунків, на які можна поставити доволі строгі ліміти, а решту заховати десь поглибше. Таким чином, у вас є кілька карток, прив’язані до різних рахунків і навіть в випадку втрати однієї (або кількох з них) – серйозних проблем можна уникнути.
 • Банк варто попередити, що ви поїдете за кордон і назвати країни, де будете (рахунок можуть заблокувати, якщо розраховуватись картками з різних країн)
 • Також дуже рекомендуємо перед від’їздом зробити на когось, хто залишається в Україні довіреність на користування вашим рахунком (на всяк випадок, аби міг вирішити якісь проблеми, якщо вони з’являться в процесі). Важливо перерахувати всі операції, які довірена особа може здійснювати за вашої відсутності.
  Зразок довіреності, яку ми зробили в нотаріуса перед від'їздом.

  Зразок довіреності, яку ми зробили в нотаріуса перед від’їздом.

7. Бюджет на день

Спеціально винесемо це в окремий пункт. Якщо хочете уникнути ситуації, коли раптово закінчаться кошти, то варто порахувати скільки ви готові витрачати в день. І додати до того візи і необхідні перельоти (принаймні на повернення додому). Ми, наприклад, вирішили, що денні витрати на двох мають становити біля 30-40$ (залежно від країни) – цілком достатньо для Азії, якщо не надто розкошувати, їздити на таксі і жити в 4 зіркових готелях, але при цьому час від часу дозволяти собі різні забаганки, можливість докупити спорядження і якісь цікавинки, як то нацпарки чи снорклінг з китами. В результаті в нас вийшло 34$ в день на двох (43$, якщо додати перельоти, візи і страховки).

8. Фото на документи

Якщо є якісь фото на документи, будь якої давності, беріть! Ще можна зробити кілька з собою, аби потім не шукати де їх зробити і, в ідеалі, зберегти собі на флешку (майже завжди можна попросити там, де фотографуєтесь). В нас за рік пішло біля 16 фото (візи, дозволи, купівля SIM-картки в Непалі і т.д.)

9. Зв’язок і роумінг 

SIM-картки найкраще купувати на місці, але якщо ваш банківський рахунок прив’язаний до українського номеру телефону і в вас є 3d-secure, то дуже вартує перевірити чи ваш оператор матиме роумінг у потрібних вам країнах. Інакше, про розрахунки в Інтернеті можна буде забути, а через інтернет змінити номер на рахунку – доволі проблемно. До того ж, рекомендуєм зробити з собою запасну SIM-картку і теж заховати поглибше. Її можна буде активувати в випадку втрати попередньої.

Купка SIM-карток наприкінці подорожі

Купка SIM-карток наприкінці подорожі

10. Скани документів і віз 

Оскільки ніхто не знає, що станеться і куди вас занесе – бажано просканувати всі документи, включно з дипломом, паспортом і виписками з ЄДРПОУ і зберегти собі на пошту. Те саме стосується, якщо в вас є якийсь старий паспорт з візами – невідомо, яка з них вам знадобиться. Наприклад, ми в процесі вирішили їхати в Китай, і, незважаючи на те, що в них на сайті писало про попередню візу за останній рік – моя віза на інше прізвище 5-ти річної давності також підійшла.

12. Паспорти

Та-та, саме в множині. Не обов’язково, але дуже корисно мати з собою два дійсних біометричних паспорти (дозволено за законом України). Наприклад, ви в Китаї і хочете податись на в’єтнамську візу. В такому випадку вам потрібно віддати паспорт на 4 дні (або й більше) і, або чекати, поки вам його віддадуть, або їхати в інше місто без паспорта (погана ідея, бо є шанс що ви ні квитка на поїзд не купите, ні в готелі вас не поселять). Плюс, якщо маєте третій, прострочений наприклад – теж беріть, знадобиться, щоб залишати в заставу.

13. Книги і фільми 

І трохи про вільний час. Таки інколи буває бажання просто посидіти ввечері, подивитись фільм або почитати цікаву книжку. Не те, що ми заохочуємо піратство, але розраховувати на хороший інтернет, де вдасться скачати фільм – не вартує, тому ми собі запаслись кількома десятками фільмів і книжками на Kindle.

Або інколи можна і в процесі докуповувати електронні книжки

Або інколи можна і в процесі докуповувати електронні книжки

14. Скачати VPN, карти, перекладачі…

Окрім фільмів і книг ще варто собі повстановлювати кілька програм, як то VPN (щоб обходити заблоковані сайти, особливо стосується Ірану і Китаю, де навіть Google сервіси заборонені). Також поскачувати офлайнові карти місцевості. Ми користувались MAPS.me, але це було до блокування. Перекладачі – знову ж таки, вартує скачати офлайнові словники (Google translate) для всіх мов, які можуть пригодитись дорогою – лише на англійську сподіватись не завжди приходиться.

15. Пакування

Оскільки подорож – тривала і є великий шанс, що речі прийдеться носити на собі, до пакування потрібно підійти дуже відповідально. Не набирати зайвого, але при цьому взяти достатньо необхідних речей, щоб не прийшлось купувати в процесі (і потім намагатись то якось впихнути в рюкзак). Тому вага спорядження важлива (і то по грамах), всі речі мають легко поміщатись в рюкзак, і то бажано разом з тим, що на вас (в теплих країнах велике бажання буде зняти трекінгові черевики і натомість вдіти шльопанці і найлегший одяг). Так що варто все перевірити за тиждень (як мінімум) до від’їзду і добре подумати, чи ви не взяли ніц зайвого, а чи варто щось докупити і чи вам буде так комфортно ходити в довгі переходи при 40+. Також добре взяти з собою сумку або дейпак для цінних речей, який, в ідеалі, також поміщається в рюкзак.

Спакований рюкзак і дорога на один з гімалайських перевалів

Спакований рюкзак і дорога на один з гімалайських перевалів

Звичайно, це все відносно – хтось надасть перевагу повній спонтанності, іншим треба розпланувати все ще чіткіше. Хтось полюбляє ризикувати і створювати пригоди, хтось не поїде без броні всіх готелів і квитків. До того ж велика частина короткострокового планування відбуватиметься вже безпосередньо в подорожі, адже маршрути змінюються, на карту накладаються нові країни, а деякі зникають і переносяться на наступний раз.

Ми ж надаємо перевагу мати певні орієнтири і правила та бажані маршрути, які можна (і треба) порушувати в процесі.

Вдалих вам мандрів!

8 thoughts on “Як підготуватись до річної подорожі?”

  1. Вага дуже залежала. Бувало що частину непотрібних речей (наприклад, пуховий спальник в Малайзії не дуже практичний) ми залишали на декілька місяців, потім повертались за ними. Дещо віддавали друзям по додому.

   Найбільше мій рюкзак важив 22 кг, найменше 15 кг.

   Штатив Oben CT 3500.

 1. Чудовий пост! Почерпнув багато. Наступного тижня хочу зустрітися з Вами на вино. Є купу запитань та планів.
  P.S. А про Карабах, щоб сталося як з Пуерто, треба бути популярним, як Саша і не тільки це. А так Вас просто не пустять напевно в Азербайджан та й усе 🙂

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *