Тревелог треків до Евересту

Скоро буде рівно рік, як ми пішли в найепічніший трек в нашому житті. За тих 26 днів, які ми провели в районі Евересту, нам вдалось пройти декілька треків: нетуристичний Шівалая – Лукла, найвідоміший в світі трек до Базового табору Евересту, найважчий і наймальовничіший трек “Три перевали”, зайти по дорозі до базових таборів Ама Даблам і Айленд Пік, подивитись на озера Гокіо і піднятись на три вершини: Чукунг Рі, Кала-Патхар і Гокіо Рі.

Написання поденних тревелогів теж зайняло у нас достатньо часу, на 26 частин з детальними картами, десятками фотографій, нашими бюджетами і звичайно описом емоцій, ми потратили аж 9 місяців.

Щоб підсумувати усю цю роботу, ми публікуємо цю статтю, в якій зібрали усі тревелоги докупи, додали короткий опис і зробили маленькі нотатки по часу, пройденій відстані, перепадах, бюджету і наших лоджіях в яких ми ночували.

Поїхали.

День 0. Катманду – Шівалая

Автобус з Катманду до Шівалаї

Автобус з Катманду до Шівалаї

Час: 10 годин в дорозі

Цілий день потратили на дорогу, виїхали о 6 ранку з Катманду, о 15:00 були в Джірі (Jiri), а ще через годину, о 16:00, нарешті приїхали в Шівалаю (Shivalaya).  За день в дорозі встигли побачити нетуристичний Непал, декілька сотень, а може навіть і тисяч, крутих поворотів, зруйновані землетрусом села, ступи, численні рисові тераси.

Лоджія: Shivalaya Hilton

Витрати: 500 Rs (4.67 $)

День 1. Шівалая – Кінджа

Один із численних підвісних мостів.

Один із численних підвісних мостів.

Відстань: 16 км ↑1500 м ↓1700 м 
Складність: 3.5
Час: 7.5 год

Перший трекінговий день, багато підйомів і ще більше спусків, перший перевал Деуралі (Deurali), мальовничі рисові тераси, стародавні монастирі і ступи. В цей день ми зблизька побачили наслідки руйнівного землетрусу 2015 року, численні зруйновані будинки, ступи, монастирі.

Лоджія: Sherpa Guest House

Витрати: 1035 Rs (9.67 $)

День 2. Кінджа – Гоям

Один з перших портерів, яких ми побачили на треку.

Один з перших портерів, яких ми побачили на треку.

Відстань: 7.5 км ↑1750 м ↓140 м 
Складність: 4.5 (крутий безперервний підйом з поганим самопочуттям)
Час: 8 год

Цілий день безперервного підйому з напівзруйнованого села Кінджа, до малесенького, майже повністю зруйнованого, поселення Гоям, перед перевалом Ламджура Ла. Друге харчове отруєння за останні два дні (і за всю подорож). Рододендроновий ліс і чудовий краєвид на засніжені вершини Нумбуру.

Лоджія: Tashi Delek Lodge

Витрати: 1680 Rs (15.7 $)

День 3. Гоям – Джунбесі

За буддистським повір'ям, на перевалах живуть злі духи. Щоб відігнати нечисть, буддисти розвішують молитовні прапорці і будують ступи.

За буддистським повір’ям, на перевалах живуть злі духи. Щоб відігнати нечисть, буддисти розвішують молитовні прапорці і будують ступи.

Відстань: 10 км ↑550 м ↓1150 м 
Складність: 2
Час: 6.5 год

Зранку піднялись на перевал Ламджура Ла (Lamjura La), 3530 метрів – найвищий перевал на треку від Шівалаї до Лукли. Після перевалу довгий спуск через рододендроновий ліс до дуже затишного і мальовничого села Джунбесі, де нам вдалось відвідати буддистський монастир і заночувати в одному з кращих лоджів на всьому треку.

Лоджія: Ang Domi Lodge

Витрати: 1510 Rs (14.11$)

День 4. Джунбесі – Нунтала

Засніжені гімалайські вершини. Еверест - маленька гора зліва. По прямій до нього 55 км.

Засніжені гімалайські вершини. Еверест – маленька гора зліва. По прямій до нього 55 км.

Відстань: 17.5 км ↑1400 м ↓1900 м 
Складність: 3
Час: 8 год

Ранок почався з доволі простої дороги з майже карпатськими краєвидами, які поступово вивели нас до однієї з найгарніших панорам треку Шівалая – Лукла, де ми вперше побачили Еверест. Підйом на черговий перевал Таксінду Ла і перша зустріч з караванами ослів. Ще один затяжний спуск і ночівля в холодній лоджі в Нунталі.

Лоджія: Shangrila Guest House

Витрати: 1530 Rs (14.3 $)

День 5. Нунтала – Бупса

Дзо - суміш корови і яків. В Непалі їх використовують не тільки для молока, але і для перевезення товарів.

Дзо – суміш корови і яків. В Непалі їх використовують не тільки для молока, але і для перевезення товарів.

Відстань: 11 км ↑1150 м ↓1000 м 
Складність: 4 (дорога розбита ослами, постійні гонки з караванами, важкий крутий останній підйом до Бупси)
Час: 6.5 год

Весь день – суцільні перегони з караванами ослів, завантажених різним крамом: від пляшок з колою до газових балонів. Попереду ще багато нових висотних точок, але в цей день ми пройшли найнижчу точку треку через один з найдовших підвісних мостів над річкою Дудх Кола (Dudh Kola). Знайомство з привітними і гостинними монахами в селищі Карікола і ночівля в Бупсі.

Лоджія: Everest Guest House

Витрати: 2790 Rs (26.07$)

День 6. Бупса – Сурке

Будинки між рисовими терасами.

Будинки між рисовими терасами.

Відстань: 14 км ↑1800 м ↓1850 м 
Складність: 4 (знову каравани ослів, розбиті грунтово-кам’яні дороги, а ще постійні перепади вверх-вниз)
Час: 6 год

В цей день у нас був останній перевал на треку Шівалая – Лукла – Харі Ла (Khari La), на якому нам вдалось зловити досить хороший мобільний інтернет. Знову десятки караванів ослів, мальовничий каньйон річки Дудх Кола, сотні рисових терас, на яких уже встигли зібрати урожай. Дійти до запланованої точки ночівлі ми таки не змогли, вирішили заночувати в селі Сурке, де за вечерею перекроїли всі наші подальші плани по треку.

Лоджія: Namaste Lodge

Витрати: 2060 Rs (19.25$)

День 7. Сурке – Монджо

Будистська стіна мані в селі Чауріхарка (Chaurikharka). Село було сильно постраждало під час минулорічнго землетрусу.

Буддистська стіна мані в селі Чауріхарка (Chaurikharka). Село сильно постраждало під час минулорічнго землетрусу.

Відстань: 14.5 км ↑1700 м ↓1150 м 
Складність: 3
Час: 6 год

Підйом від Сурке до основної дороги з Лукли, якою ідуть майже усі туристи в цьому регіоні. Перед злиттям доріг з Джірі і Лукли, пройшли дуже мальовниче село з купою розмальованих болардів, маленьких і великих ступ, стін мані. До обіду прийшли в село Монджо, де і залишились на ночівлю.

Лоджія: Mountain View Lodge

Витрати: 2550 Rs (23.83$)

День 8. Монджо – Намче Базар

Підвісний міст Гілларі - один з найвідоміших мостів Непалу.

Підвісний міст Гілларі – один з найвідоміших мостів Непалу.

Відстань: 5.6 км ↑1100 м ↓530 м 
Складність: 3 (єдина важка ділянка – крутий підйом від мосту Хілларі)
Час: 3 год

Коротка, але дуже мальовнича дорога від Монджо до Лукли. В цей день ми пройшли подвійний підвісний міст Хілларі, зустріли українку і знову побачили Еверест. Багато розмовляли з сінгапурцями, з якими йшли разом ще з Гояму. Доволі скоро прийшли в Намче Базар – головне місто регіону Соло Кхумбу і основний туристичний центр в районі Евересту. Досить довго шукали де можна поселитись і таки знайшли гарну лоджу з чудовим краєвидом на Конгде Рі.

Лоджія: Shangri-La Guest House

Витрати: 4100 Rs (38.31$)

День 9. Намче Базар (акліматизаційний день)

Ама Даблам, Лхоцзе, Нупцзе і трохи Евересту.

Ама Даблам, Лхоцзе, Нупцзе і трохи Евересту.

Відстань: 9.1 км ↑700 м ↓700 м 
Складність: 2.5
Час: 5 год

День почався з найгіршого сніданку за всі ці дні і прохання переселитись, тож ми, не довго думаючи, з’їхали в сусідній лодж. Цей день – день акліматизації, тож ми пішли гуляти навколишніми шерпськими селами Кунде (Khunde) і Кумджунг (Khumjung). Дорогою подивились на аеропорт біля села Сянгбоче (Syangboche), який якраз приймав гелікоптер. Також понасолоджувались прекрасною панорамою на Ама Даблам і знову побачили Еверест. Побродили по шерпських селах і спустились назад в Намче через рододендроновий ліс.

Лоджія: Hotel Sherpa Village

Витрати: 4140 Rs (38.7$)

День 10. Намче Базар – Пангбоче

Празник на селі.

Празник на селі.

Відстань: 13.7 км ↑1600 м ↓1100 м 
Складність: 3 (довгий і крутий підйом до Тенгбоче)
Час: 8 год

Дорога від Намче іде спочатку вверх до позначки 3600 метрів, а потім вниз до річки Дудх Коші від якої починається довгий затяжний підйом до Тенгбоче. В селі ми попали на святкування фестивалю Мані Рімду. Поки дивились на фестиваль, трохи перепочили і відновили сили, тож вирішили разом із сингапурцями іти далі до Пангбоче. Якраз до вечора добрались до нижнього Пангбоче, де поселились в гарній новій лоджі.

Лоджія: Ama Dablam View Lodge

Витрати: 1960 Rs (18.32$)

День 11. Пангбоче – Ама Даблам – Пангбоче

Молитовні прапорці

Молитовні прапорці

Відстань: 9.7 км ↑850 м ↓850 м 
Складність: 3.5 (важкий годинний підйом)
Час: 6 год

Прогулянка до базового табору Ама Даблам – однієї з найгарніших і найфотогенічніших гір не тільки в Непалі чи Гімалаях, але й взагалі у світі. На початку треку ми трохи блуданули і зробили добрячий гак не в ту сторону. Після майже двох годин блукання ми таки вийшли на правильну стежку і доволі швидко дістались базового табору Ама Даблам, в якому застали кілька десятків експедиційних наметів.

Лоджія: Ama Dablam View Lodge

Витрати: 2150 Rs (20.1$)

День 12. Пангбоче – Дінгбоче

Молитовні прапорці відганяють злих демонів на перевалах.

Молитовні прапорці відганяють злих демонів на перевалах.

Відстань: 6.1 км ↑530 м ↓200 м 
Складність: 1
Час: 2 год

Дуже короткий і, напевно, найпростіший день на треку, всього лиш 6 кілометрів і дві години в дорозі. Але, по правилах акліматизації, більше не можна. Перший раз на треку ми будемо ночувати вище 4000 метрів. Теплий сонячний день потратили на прогулянку по Дінбоче, сусідніх пагорбах і просиджування в теплій і дуже затишній пекарні біля нашого лоджу.

Лоджія: Snowlion Lodge

Витрати: 2190 Rs (20.47$)

День 13. Дінгбоче – Чукунг

Останні промені сонця.

Останні промені сонця.

Відстань: 5.1 км ↑440 м ↓20 м 
Складність: 1.5
Час: 3 год

Знову короткий і легкий день. Не зважабчи на добрячу висоту, почувались прекрасно, жодних симптомів гірської хвороби. В Чукунгу поселились в першу лоджію, яка, варто сказати, була дуже хороша. В обід прогулялись по сусідніх горбах, подивились на льодовики, помилувались стіною Нупцзе і Лхоцзе і пішли на обід в місцеву кафешку для портерів, де смачно і недорого пообідали момошками.

Лоджія: Chukhung Resort & Restaurant

Витрати: 3160 Rs (29.53$)

День 14. Чукунг Рі (акліматизаційний день)

За горами уже Тібет.

За горами уже Тібет.

Відстань: 6.2 км ↑880 м ↓880 м 
Складність: 4 (важкий затяжний підйом з перепадом у 800 метрів і найвища точка треку)
Час: 6 год

В цей день ми піднялись на найвищу точку треку – Чукунг Рі (5550 м). Дорога починається майже від порогу лоджі і веде круто вгору до сідла перед самою вершиною. Від сідла до самого Чукунг Рі нормальної дороги немає, потрібно було карабкатись по каменюках, час від часу зупинятись щоб віддихатись і йти далі. Винагорода – уся стіна Нупцзе як на долоні, від підніжжя і до вершини. Спуск зайняв значно менше часу за підйом, так що незабаром ми вже сиділи в місцевій кафешці і наминали момо.

Лоджія: Chukhung Resort & Restaurant

Витрати: 2815 Rs (26.3$)

День 15. Айленд-Пік (акліматизаційний день)

І знову стіна Нупцзе і Лхоцзе.

І знову стіна Нупцзе і Лхоцзе.

Відстань: 14.7 км ↑590 м ↓590 м 
Складність: 3
Час: 5 год

Ще один акліматизаційний день і ще одна вилазка до базового табору. Цього разу базового табору Айленд Піку. По дорозі подивилися на льодовикове озеро Імджа Цо, яке через глобальне потепління загрожує затопленням усій долині. Уся дорога від лоджі до лоджі забрала 5 годин.

Лоджія: Chukhung Resort & Restaurant

Витрати: 2020 Rs (18.88$)

День 16. Чукунг – Конгма Ла – Лобуче

Перевал Конгма Ла, льодовикові озера, Нупцзе, Лоцзе, Ама Даблам, Айленд-Пік та інші.

Перевал Конгма Ла, льодовикові озера, Нупцзе, Лоцзе, Ама Даблам, Айленд-Пік та інші.

Відстань: 9.6 км ↑950 м ↓760 м 
Складність: 5 (важкий підйом до висоти 5535 метрів, стрімкий спуск з перевалу, складний перехід льодовика)
Час: 8 год

Визначний день. Перший високогірний перевал треку “Три перевали” – Конгма Ла. Морозний ранок, довга дуже важка дорога наверх, неймовірні озера перед самим перевалом і фантастичні краєвиди на Нупцзе, Лхоцзе, Ама Даблам, Лобуче, Айленд Пік, Макалу і багато інших височезних гір. Спуск з перевалу видався не менш важким ніж підйом, довга і крута стежка по сипусі і в кінці останнє випробування – перехід льодовика Кхумбу. В Лобуче прийшли перед вечором втомлені, але щасливі.

Лоджія: Sherpa Lodge

Витрати: 2985 Rs (27.9$)

День 17. Лобуче – EBC – Горакшеп

Більшість експедицій іде не Еверест весно, тож восени від базового табору лише назва і декілька молитовних прапорців.

Більшість експедицій іде не Еверест весно, тож восени від базового табору лише назва і декілька молитовних прапорців.

Відстань: 13.3 км ↑675 м ↓430 м 
Складність: 3.5 (пологий, але затяжний підйом до базового табору Евересту)
Час: 7 год

Весь день провели вище 5000 метрів, з Лобуче до Горакшеп дійшли за пару годин без особливих зусиль. Єдине, мене досить сильно мучила нога, яку я підвернув на перевалі Конгма Ла. Після поселення в Горакшепі і короткого перепочинку пішли до основної цілі треку – базового табору Евересту. Дорога туди доволі легка і без сюрпризів. Восени, на місці базового табору лише пам’ятний знак і декілька молитовних прапорців. Тому ми посиділи там з півгодини і повернулись в лодж.

Лоджія: Yeti Resort

Витрати: 3480 Rs (32.52$)

День 18. Горакшеп – Кала-Патхар – Дзонгла

З Кала-Патхару відкривається найкращий краєвид на Еверест.

З Кала-Патхару відкривається найкращий краєвид на Еверест.

Відстань: 14.4 км ↑755 м ↓1100 м 
Складність: 4 (дуже замерзли при підйомі на Кала-Патхар)
Час: 9 год

Ранок почався з дуже холодного підйому на Кала-Патхар. Ішли ми неспішно і постійно виглядали сонце, яке б хоч трохи нас зігріло. Оскільки ми вийшли не перед світанком, як більшість людей, то на вершині ми були фактично самі і могли в тиші понасолоджуватись Еверестом. Спуск, як завжди, зайняв значно менше часу. З Горакшепу ми пішли в Дзонглу попри дуже гарне озеро в підніжжі гори Чолацзе. Дорога від Лобуче до Дзонгли, мабуть, одна з найгарніших на треку.

Лоджія: Mountain Home

Витрати: 3340 Rs (31.21$)

День 19. Дзонгла – Чо Ла – Гокіо

Було трохи слизько, тож трекінгові палки особливо сильно допомогли.

Було трохи слизько, тож трекінгові палки особливо сильно допомогли.

Відстань: 11.5 км ↑855 м ↓920 м 
Складність: 5 (довгий день з переходом двох льодовиків, важкий спуск по сипусі з перевалу Чо Ла)
Час: 9 год

Ми боялись цього дня весь трек і от він настав. Перехід другого перевалу Чо Ла. Від Дзонгли починається різкий підйом, який виводить на льодовик перед самим перевалом Чо Ла. Трохи поковзавши і поблукавши ми таки знайшли правильну стежку і за 3.5 години від виходу з лоджі піднялись на перевал. Спуск знову видався досить важким, як на мене, навіть важчим чим при переході Конгма Ла. Дуже багато дрібнесеньких камінців, які взагалі не тримаються під ногами. В селищі Драгнаг ми задумались, а чи варто сьогодні іти далі і переходити льодовик Нгозумпа. Вирішили, що таки варто спробувати. Через півтори години, коли сонце уже сховалось за вершинами гір, ми повністю вбиті добрались до Гокіо.

Лоджія: Namaste Lodge

Витрати: 2980 Rs (27.85$)

День 20. Гокіо – Гокіо Рі

Останні сонячні промені на вершинах найвищих гір.

Останні сонячні промені на вершинах найвищих гір.

Відстань: 3.6 км ↑600 м ↓600 м 
Складність: 2.5
Час: 3 год

Майже відпочинковий день. Сиділи в пекарні, розмовляли з місцевими непальськими гідами про важке життя портерів і на захід сонця сходили на Гокіо Рі (5357), вершину над озером і селом Гокіо, з якої відкривається одна з найгарніших панорам на всьому треку.

Лоджія: Namaste Lodge

Витрати: 4210 Rs (39.35$)

День 21. Озера Гокіо

Озеро Гокіо одне з найгарніших які мені довелось бачити.

Озеро Гокіо одне з найгарніших які мені довелось бачити.

Відстань: 12.6 км ↑400 м ↓400 м 
Складність: 3
Час: 6.5 год

В цей день вирішили подивитись інші озера Гокіо і пройтись в сторону Чо-Ойю. До четвертого озера Donag Tso дійшли доволі швидко, але саме озеро, хоч і велике, виглядало не дуже вражаюче. Вода в ньому брудно сірого кольору. Коли дійшли до п’ятого озера, зрозуміли що іти далі до шостого озера сенсу немає, просто не встигнемо. Натомість зробили собі дуже гарний привал на краю льодовика Нгозумпа з шикарним краєвидом на Еверест. До села Гокіо повернулись до третьої години.

Лоджія: Namaste Lodge

Витрати: 3060 Rs (28.6$)

День 22. Гокіо – Марулунг

Для нас перевал Ренджо Ла став найгарнішим місцем в Непалі.

Для нас перевал Ренджо Ла став найгарнішим місцем в Непалі.

Відстань: 13.7 км ↑790 м ↓1430 м 
Складність: 4 (довгий день без лоджій і затяжний спуск)
Час: 8 год

Ренджо Ла – останній перевал на треку і в нашій програмі “Три перевали”. Дорога вздовж аквамаринового озера Гокіо і трохи крутого затяжного підйому на сам перевал. Ренджо Ла став улюбленим місцем усього треку з найгарнішими краєвидами, які нам доводилось бачити. Після перевалу довго спускались до поселення Марулунг, в якому вирішили заночувати. В дуже-дуже базовій лоджії зустріли австралійців, з якими перетинались раніше.

Лоджія: Cho Oyu Lodge

Витрати: 2460 Rs (23$)

День 23. Марулунг – Монджо

Нижній міст використовується дуже рідко.

Нижній міст використовується дуже рідко.

Відстань: 20.8 км ↑1065 м ↓2335 м 
Складність: 3 (дуже довга дорога з затяжним затяжним спуском)
Час: 8 год

Прокинулись від незрозумілого тремтіння, ліжко ходило ходуном, стіни тряслись. Спочатку не могли зрозуміти, що це. Аж раптом дійшло – землетрус. Поштовхи тривали декілька секунд і нічого серйозного не наробили. Погода змінилась, все затягнуло густими хмарами і туманом. Земля вкрилась інеєм. Усі попередні 23 дні у нас було сонце і майже не було хмар. Але для нас це було навіть цікаво – різноманіття і навіть дуже атмосферно. Попереду був найдовший ходовий день, але постійно вниз. За день ми пройшли Таме (Thame), відоме поселення шерпів, яке було повністю зруйноване землетрусом, потім був Намче Базар, в якому ми зупинились лише щоб поїсти м’ясних момо в місцевій кафе для портерів і під кінець дня ми дійшли до Монджо, де заселились в лодж в якому зупинялись раніше.

Лоджія: Mountain View Lodge

Витрати: 2600 Rs (24.3$)

День 24. Монджо – Лукла

Перед Луклою потік перевантажених портерів сильно зріс.

Перед Луклою потік перевантажених портерів сильно зріс.

Відстань: 12.5 км ↑1035 м ↓1025 м 
Складність: 2/5
Час: 5 год

Останній трекінговий день, таке собі прощання з Гімалаями. Знову стояла гарна сонячна погода, тож іти було досить приємно, хоч і дуже ліньки. До повороту на Джірі дорога йшла вниз, а від розвилки почала поступово набирати висоту. По дорозі зустріли дуже багато портерів, які несли різноманітний крам для лоджій: столи, елементи дахів, сотні пляшок пива, печиво і інші потрібні речі. В Луклі поселились в затишній лоджі неподалік від аеропорту і заодно домовились з власником за квитки на літак до Катманду.

Лоджія: Dreamland Lodge

Витрати: 2740 Rs (25.6$)

День 25. Лукла – Катманду

Взлітна смуга розташована під кутом, щоб збільшити розгін при взльоті і зменшити швидкість при посадці.

Взлітна смуга розташована під кутом, щоб збільшити розгін при взльоті і зменшити швидкість при посадці.

Останній, уже нетрекінговий, день. Літак з Лукли трохи запізнився, десь на дві години, тож ми вилетіли біля 10. Було дуже цікаво подивитись на ті місця, через які ми йшли на треку Шівалая – Лукла з повітря. Як мінімум я впізнав Гоям і перевал Ламджура Ла. Весь переліт зайняв трохи більше 30 хв.Ось і все. Наш 26 денний трекінг в Гімалаях закінчився.

Витрати: 35325 Rs (330.12 $)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *